Przeprowadzono reakcje pomiędzy 54 g wody a sodem, która przebiega wg schematu:

Odpowiedź:
2*23u 2*18u
reakcja; 2Na + 2H2O--> 2NaOH +H2
x 54g
a)
46u ----36u
x ---- 54g
x=46u *56g/36u
x= 69g sodu
odp:Zwoda przereagowało 69g sodu
b)
2*18g 22,4dm3
2Na + 2H2O--> NaOH +H2
x 89,6dm3
36g ----89,6dm3
x --- 22,4 dm3
x= 36g *22,4dm3/89,6dm3
x= 9 g
odp: Tak ,wystarczy ta ilość wody do otrzymania 89,6dm3 wodoru
c)
2*23g 2*18g
2Na + 2H2O-> 2NaOH + H2
92g x
46g ---36g
92g -- x
x=36g*92g/46g
x =78g wody
odp; Substratem limitującym jest sód