Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
V = 200cm³ = 0,2dm³ zmiana pH=?
masa Ba(OH)₂ = 2g
- Obliczam ilość moli NaOH:
Cm= n/V
n = Cm*V
n = 0,01*0,2
n = 0,002 mola NaOH
- Obliczam pH roztworu NaOH:
NaOH to mocny elektrolit, czyli Cm=[OH⁻].
[OH⁻] = 10²
pOH = -log(10⁻²0
pOH = 2
pH = 14 -2
pH = 12
Po dodaniu Ba(OH)₂
- Obliczam ile moli Ba(OH)₂ dodano:
M Ba(OH)₂ = 171g/mol
1 mol..............171g
x moli.............2g
x = 0,012mola Ba(OH)₂
ilość moli OH⁻ = 0,012*2 = 0,024 mola
Sumaryczna ilość moli OH⁻:
0,024 + 0,002 = 0,026 mola OH⁻
- Obliczam stężenie molowe:
Cm = n/V
Cm = 0,026/0,2
Cm = = 0,13mol/dm³
Ba(OH)₂ to rownież mocny elektrolit.
Cm = [OH⁻] = 0,13mol/dm³
- Obliczam pOH i pH:
pOH = -log(1,3*10⁻¹)
pOH = 0,89
pH = 14 - 0,89
pH = 13,1
Odp. pH wzrosło o 1,1