Odpowiedź :
Odpowiedź:
:)
Wyjaśnienie:
Wszystkie słowa począwszy od "który" zostały pominięte, gdyż zapytania nie mogą zawierać więcej niż 32 słów
[tex]Dane:\\p = 1024 \ hPa = 1024\cdot100 \ Pa = 102 \ 400 \ Pa = 102 \ 400 \ \frac{N}{m^{2}}\\1 \ hPa = 100 \ Pa\\S = 1,4 \ m^{2}\\g = 10\frac{m}{s^{2}} = 10\frac{N}{kg}\\Szukane:\\F = ?\\m = ?[/tex]
Rozwiązanie
Obliczam wartość siły, którą powietrze działa na biurko:
[tex]p = \frac{F}{S} \ \ |\cdot S\\\\F = p\cdot S\\\\F = 102400 \ Pa \cdot 1,4 \ m^{2} = 102400\frac{N}{m^{2}}\cdot1,4 \ m^{2}\\\\\boxed{F = 143 \ 360 \ N}[/tex]
Obliczam masę, jaką musiałby mieć odważnik:
[tex]F = m\cdot g \ \ |:g\\\\m = \frac{F}{g}\\\\m = \frac{143360 \ N}{10\frac{N}{kg}}\\\\\boxed{m = 14 \ 336 \ kg}[/tex]
Odp. Wartość siły, którą powietrze działa na biurko F = 143 360 N.
Odważnik musiałby mieć masę m = 14 336 kg.