👤

stężenie procentowe wodnego roztworu amoniaku o gęstości 0,91 g/cm3 wynosi 25%. oblicz jaka objętość amoniaku (odmierzonego w normalnych warunkach) jest potrzebna do otrzymania 1 dm3 tego roztworu. ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

d=0.91g/cm3

Masa roztworu : 1000cm3 * 0.91g/cm3 = 910g

Masa amoniaku :

100% -  910g

25%  -  x

na krzyż  i wychodzi ze x = 227,5 g amoniaku

masa molowa amoniaku to : 17g/mol

liczba moli amoniaku = 227,5 : 17 = 13,38 mola

liczba dm3 amoniaku = 13.38 * 22,4 = 299,7dm3

w przyblizeniu 300dm3