👤

Do 16procentowego roztworu o masie 40g dolano x wody stężenie procentowe tak otrzymanego roztworu wynosi 3,2 ile wody dolano pls potrzebuje na jutro

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

40 g roztworu

16% * 40 = 0,16 * 40 = 6,4 g soli

40 - 6,4 = 33,6 g wody

Nowy roztwór

6,4 g soli

40 + x masa roztwory

3,2% * (40 + x) = 6,4

0,032 * (40 + x) = 6,4

1,28 + 0,032 x = 6,4

0,032x = 6,4 - 1,28

0,032x = 5,12

x = 160

dolano 160 g wody