👤

Na układ dwóch szczelin pada światło laserowe o długości fali 630 nano metrów. W odległości 2 m od szczelin umieszczony jest ekran. Odległość pomiędzy krążkami drugiego rzędu oraz obrazu Interferencyjnego wynosi 6 mm. Oblicz odległość między szczelinami. Wykorzystaj twierdzenie małych Katów [sin=tg].
Powinno wyjść 0,84 mm


Odpowiedź :

Odpowiedź:

λ=630 nm=6,3*10^-4 mm

L=2 m=2000 mm

D=6 mm

n=2

d=?

----------------

d=nλ/sinα

sinα=tgα=D/2L

d=nλ*2L/D= 2*6,3*10^-4*2*2000/6=0,84 mm

Wyjaśnienie:

Równanie siatki dyfrakcyjnej:

dsinα=nλ

d-  stała siatki (odległość rys)