Odpowiedź :
Plan opowiadania, którego scenerią jest obraz Juliana Fałata pod tytułem Świteź
- wstęp - We wstępie opisujemy bohaterów naszego opowiadania i jego scenerię. Bohaterami możemy uczynić młodych, nieszczęśliwie zakochanych ludzi. Sceneria to zanurzone w wodzie drzewo i piękne jezioro.
- rozwinięcie - możemy tu opisać ich spacer wzdłuż jeziora i rozmowę o ich problemach. Dziewczyna nie może spotykać chłopca, a chłopca nie stać na to, żeby zamieszkać gdzieś wspólnie z dziewczyną.
- zakończenie - Opisujemy beznadziejność całej sytuacji, rozstanie kochanków i samobójczą próbę chłopaka, który rzuca się do jeziora. W ten sposób uzyskamy charakterystycznego dla romantycznych ballad bohatera.
W opisie możemy zaznaczyć, że nasz bohater pochodzi ze stanu chłopskiego i dodać elementy fantastyczne, np. wyłaniające się z jeziora postacie, które śmieją się z kochanków.
Opowiadanie powinno składać się z następujących elementów:
- wstępu - gdzie opiszemy miejsce akcji i damy czytelnikowi krótki opis jego bohaterów. We wstępie powinniśmy zachęcić czytelnika do naszego opowiadania i wprowadzić go w jego temat.
- rozwinięcia - tu powinniśmy przedstawić najważniejsze wydarzenia. Warto prowadzić szybką i wartką narrację. Dobrze, żeby w naszym opowiadaniu działo się jak najwięcej. Możemy do tego wykorzystać czasowniki dynamizujące akcję (wbiegł, uciekł, odepchnął) czy wykrzyknienia (Patrz!, Uważaj!). To właśnie tutaj możemy zamieścić nasz dialog.
- zakończenia - w tej części staramy się podsumować nasze wydarzenia i zamknąć naszą narrację trafną puentą.
Cechy ballady romantycznej:
- bohater pochodzący ze stanu ludowego,
- narrator z ograniczoną wiedzą o świecie przedstawionym,
- opisy natury,
- połączenie realizmu z fantastyką,
- synkretyczność utworu.