👤

Oblicz zawartość miedzi w procentach w podanej minerałach i uszereguj je według wzrosnącej zawartości miedzi


chalkopiryt Cu Fe S2
chalkozyn C2 S
kupryt Cu2 O


(jak piszę np H2O to te 2 jest na dole )



Odpowiedź :

Odpowiedź:

chalkopiryt Cu Fe S2

masa cząsteczkowa:64u+56u+2*32u= 184u

%Cu= 64u/184u*100%=34,8%

chalkozyn Cu2 S

masa cząsteczkowa: 2*64u +32u= 160u

%Cu= 128u/160u *100%=80%

kupryt Cu2 O

masa cząsteczkowa ; 2*64u+ 16u =144u

%Cu =128u/144u *100%=88,9%

1,chalkopiryt   2. chalkozyn        3. kupryt