daje naj 20 zadanie

Odpowiedź:
Wypisujemy nasze dane:
[tex]s_1=3m[/tex]
[tex]t_1=1s[/tex]
Wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym to:
[tex]s=\frac{1}{2}a*t^2[/tex] - przekształcamy wzór tak, aby uzyskać wzór na przyspieszenie (można od razu podstawić dane, ja jednak wpierw przekształcę):
[tex]s=\frac{1}{2}a*t^2 | : t^2\\\frac{1}{2}a = \frac{s}{t^2} | * 2\\a = \frac{2s}{t^2}[/tex]
Podstawiamy nasze dane do otrzymanego wzoru:
[tex]a=\frac{2*3}{1^2}= \frac{6}{1}= 6m/s^2[/tex]
Skoro mamy już przyspieszenie możemy obliczyć drogę w ciągu dwóch sekund i w ciągu trzech, a następnie odjąć, aby otrzymać drogę w trzeciej sekundzie:
[tex]t_2=2s[/tex]
[tex]s_2=\frac{1}{2}*6*2^2= 3*4 = 12m[/tex]
[tex]t_3=3s[/tex]
[tex]s_3=\frac{1}{2}*6*3^2= 3*9 = 27m[/tex]
Odejmujemy:
[tex]s= s_3-s_2 = 27m - 12m = 15m[/tex] - droga w trzeciej sekundzie
W razie pytań pisz kom :D