Pomorze ktoś? Fizyka potrzebuje jak najszybciej się da

Dynamika bryły sztywnej
a ≈ 3,32 m/s²
N₁ ≈7,91 N
N₂ ≈ 20 N
Dane:
M = 1 kg
m₁ = 2 kg
m₂ = 3 kg
f = 0,1
g = 10 m/s²
I = Mr²/2
α = 30 °
Szukane:
a = ?
Rozwiązanie:
Ułóżmy równania ruchu obu klocków:
Bloczek ma niezerowy moment pędu, ponieważ działają na niego siły o różnej wartości, przyłożone w tej samej odległości od jego środka i skierowane w różne strony.
Skorzystajmy ze wzorów na przyspieszenie kątowe i moment pędu:
Podstawmy otrzymany wzór do równań ruchu klocków:
Wyznaczmy przyspieszenie układu:
Policzmy naciągi nici: