Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
pH = 2,78 α =?
C₀ = 1mol/dm³ K =?
pH = 2,78 to [H⁺] = 10^-pH = 10⁻²'⁷⁸
[H⁺] = 1,7*10⁻³mol/dm³
[H⁺] = Czdys
Stopień dysocjacji to stosunek stężenia jonów zdysocjowanych do stężenia wyjściowego roztworu.
α = Czdys/C₀
α = 1,7*10⁻³/1
α = 0,0017 = 0,17%
gdy α < 5% to korzystamy ze wzoru:
K = C₀*α²
K = 1*(0,0017)²
K = 2,8*10⁻⁶