👤

Marek kupił na urodziny 6kg truskawek po 25zł za 1kg, 3kg malin po 20zł za 1kg. Jaka jest cena za 1kg mieszanki? (Błagam szybko, a i tak to są algebraiczne)

Odpowiedź :

Odpowiedź:

  • truskawki: 6 kg · 25 zł/kg = 150 zł
  • maliny: 3 kg · 20 zł/kg = 60 zł
  • SUMA: 150 zł + 60 zł = 210 zł

9 kg kosztowało 210 zł.

Ile kosztuje 1 kg?

210 zł : 9 kg = 23 [tex]\frac{1}{3}[/tex] zł ≈ 23,33 zł

Odpowiedź:

6 kg truskawek po 25 zł za 1 kg, czyli za całość truskawek zapłacił 25złx6=150 zł, 3 kg malin po 20 zł za 1 kg, czyli za wszystkie maliny zapłacił 3x20zł=60zł, 150zł+60zł=210 to cena za wszystko (9 kg), Skoro 9kg kosztuje 210zł, to cena za 1 kg mieszanki to x=210:9 x=23,33 zł
(Nie wiem czy czegoś nie pokiełbasiłam, bo ten wynik jakiś podejrzany wyszedł)