👤

Ile gramów solanki o stężeniu 2% należy zmieszać z solanką o stężeniu 6% aby otrzymać 100 gram solanki o stężeniu 5%?
Proszę o pomoc


Odpowiedź :

Odpowiedź:

x = 25 g

Szczegółowe wyjaśnienie:

2% = 0,02

6% = 0,06

5% = 0,05

x - ilość solanki 2%

100 - x - ilość solanki 6%

0,02 · x + 0,06 · (100 - x) = 0,05 · 100   / · 100

2x + 6(100 - x) = 5 · 100

2x + 600 - 6x = 500

- 4x = 500 - 600

- 4x = - 100   / : (- 4)

x = 25 g