👤

W zbiorniku o objętości 400 dm sześciennych znajduje się azot pod ciśnieniem 13,6 MPa. Wyznacz pracę, jaką wykonałby azot, jeżeli podczas przemiany gazu pod stałym ciśnieniem jego temperatura wzrosłaby czterokrotnie.

Odpowiedź :

Na podstawie I zasady termodynamiki

[tex]\Delta U=\Delta Q+W\\W=\Delta U-\Delta Q\\W=nC_v\Delta T-nC_p\Delta T=-nR\Delta T[/tex]

[tex]\Delta T=T_2-T_1=3T_1[/tex]

Natomiast z równania Clapeyrona

[tex]T_1=\frac{pV}{nR}[/tex][tex]W=-3pV=-3\cdot13.6MPa\cdot0.4m^3=-16.32MJ[/tex]

minus oznacza, że to gaz wykonał pracę kosztem swojej energii wewnętrznej

pozdrawiam