👤

1 oblicz stężenie procentowe roztworu , gdy do 50g substancji dolano 450g wody

2oblicz mase substancji gdy masa roztworu wynosi 400g a stężenie procentowe 25%

3 oblicz masę roztworu gdy masa substancji wynosi 60g a stężenie 10%
prosze o pomoc ​


Odpowiedź :

Zad.1

ms=50 g

mw=450g

mr=ms+mw

mr=50g+450g=500g

Cp=(ms÷mr)*100%

Cp=(50g÷500g)*100%= 10%

Zad 2

mr= 400g

Cp= 25%

Cp=(ms÷mr)*100%

ms=(Cp*mr)÷100%

ms= (25%*400g)÷100%= 100g

Zad.3

ms= 60 g

Cp= 10%

Cp=(ms÷mr)*100%

Cp*mr=ms*100%

mr=(ms*100%)÷Cp

mr=(60g*100%)÷10%=600 g