Matylda zaczyna sie uczyć szycia techniką patchworkowa. W prezencie dla babci chce wykonać małą poduszkę na szpilki. Do jej wykonania wykorzysta 4 identyczne kawałki materiału w kształcie trapezu. Jaką powierzchnię będzie miała poduszka na szpilki?

Odpowiedź:
h=10,5-6,5=4(cm)(trójkąt równoramienny)
P=(a+b)×h/2
P=(6,5+10,5)×4/2=17×2=34(cm²)
są 4 trapezy
4×34=136(cm²)
poduszka będzie miała 136cm²
Szczegółowe wyjaśnienie: