👤

Oblicz rezystancję opornika, wiedząc, że w trakcie przepływu prądu o natężeniu 10mA rejestruje się na nim spadek napięcia równy 2V.​

Odpowiedź :

Rezystancja opornika jest równa 200 Ω

Wzór na rezystancję + objaśnienia:

R = U : I

R → rezystancja (wyrażona w omach)

U → napięcie (wyrażone w woltach)

I → natężenie (wyrażone w amperach)

Wypiszmy sobie dane z zadania:

U = 2 V

I = 10 mA = 10 · 0,001 A = 0,01 A

Pamiętamy, że 1 A = 10³ mA = 1000 mA, więc 1 mA = 0,001 A

Wykonajmy obliczenia do zadania:

R = 2 V : 0,01 A

R = 200 Ω

On Studier: Inne Pytanie