👤

1

Ile kg solanki o stężeniu 7% należy zmieszać z solanka o stężeniu 5% aby otrzymać 200kg solanki o stężeniu 6%. Rozwiąż metoda podstawiania.


Odpowiedź :

pierwsza solanka: x kg ( jest ona 7% )

druga solanka: ( 200 - x) kg ( jest ona 5% )

otrzymano: 200 kg ( jest ona 6% )

7% = 0,07

5% = 0,05

6% = 0,06

x * 0,07 + ( 200 - x) * 0,05 = 200 * 0,06

0,07 x + 10 - 0,05 x = 12

0,02 x = 12 - 10

0,02 x = 2 / : 0,02

x = 2 : 0,02 = 200 : 2 = 100

pierwsza solanka: 100 kg

druga solanka: 100 kg

odp. Należy wziąć 100 kg solanki o stężeniu 7% oraz 100 kg solanki o stężeniu 5% .