👤

przez opornik w czasie 5s przepłynął ładunek o wartości 500mC. Oblicz natężenie prądu, który płynął przez opornik. Oblicz opór elektryczny tego opornika jeżeli przyłożono do niego napięcie 12V.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wzory:

I (natężenie) = Q (ładunek) / t (czas)

R (opór) = U (napięcie) / I (natężenie)

Obliczenia:

I = 500mC / 5s = 0,5C / 5s = 0,1 A

R = 12V / 0,1A = 120 Ω