👤

Czy może ktoś odpowiedzieć na te punkty?​

Czy Może Ktoś Odpowiedzieć Na Te Punkty class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Co to jest pogoda

-stan atmosfery w danym miejscu i czasie. Ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim określany jest jako klimat.

Klimat polski

-szerokość geograficzna, rozkład lądów i mórz, prądy morskie, wysokość nad poziomem morza, ukształtowanie powierzchni, szata roślinna, występowanie pokrywy śnieżnej lub lodowej, działalność człowieka.

nazwa klimatu polski

-Umiarkowany

masy powietrza nad polską

-polarny, arktyczny, zwrotnikowy

Termiczne coś

-Termiczne lato: średnia dobowa temperatura powietrza >15°C. 2) Termiczna wiosna i jesień: średnia dobowa temperatura powietrza 5-15°C. 3) Termiczna zima: średnia dobowa temperatura powietrza <0°C. 4) Przedwiośnie i przedzimie: średnia dobowa temperatura powietrza 0-5°C

Pojęcia

-Izoterma – to linia na mapie pogody, łącząca punkty na Ziemi mające tę samą temperaturę w danym czasie lub tę samą średnią temperaturę .

-Halny to nazwa wiatru wiejącego w Karpatach  w południowej Polsce, na Słowacji oraz w północnych Węgrzech. Najgwałtowniejsze wiatry tego typu wieją na Podhalu oraz w Kotlinie Liptowskiej, gdzie opadają ze szczytów Tatr. Jest to ciepły, suchy i porywisty wiatr, wiejący ku dolinom.

-Bryza – wiatr wiejący na granicy dwóch obszarów. Zmiany kierunku, występujące zwykle w rytmie dobowym, wywołane są różnicami w tempie nagrzewania się tych obszarów.

-Okres wegetacyjny – część roku, gdy roślinność może się rozwijać ze względu na dostateczną ilość wilgoci i ciepła.

-Amplituda temperatury – wielkość charakteryzująca zmiany temperatury np. powietrza. Jest to różnica między największą a najmniejszą zmierzoną wartością temperatury w danym okresie. np amplituda roczna- 1 rok. Aby ją obliczyć należy  odjąć wartość średniej temperatury powietrza w najzimniejszym miesiącu od wartości średniej temperatury powietrza w najcieplejszym miesiącu.

-Rzeka główna – rzeka, która uchodzi bezpośrednio do morza, oceanu

-Odpływ – przepływ wody blisko dna w stronę morza

-System rzeczny – rzeka główna wraz ze wszystkimi dopływami. Dorzeczem nazywamy obszar, z którego wody spływają do jednej rzeki.

-Obszar, z którego całkowity odpływ wód powierzchniowych następuje ciekami naturalnymi przez jedno ujście do morza.

-Zlewisko – zbiór dorzeczy, obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu

-Zlewisko – zbiór dorzeczy, obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu

-Delta – ujście rzeki w postaci kilku odnóg, tworzących obszar nizinny o charakterze bagiennym,

- Lejkowate -poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.

Zlewiska mórz wokół pl;

Morze Batyckie

Wisła:

1 047 km

Źródła Barania Góra, Beskid Śl

Jezioro Hańcza – najgłębsze polskie jezioro

Jezioro Śniardwy – największe polskie jezioro

Rodzaje jezior w Polsce

Deltowe

Cyrkowe

Przybrzeżne

Krasowe

Rynnowe

Moreny dennej

Funkcje sztucznych jezior

hydroenergetyka, ochrona przeciwpowodziowa lub utrzymanie żeglowności rzeki oraz gromadzenie wód na potrzeby lokalnego przemysłu i ludności. Wykorzystuje się je również w celach irygacyjnych.

Morze Bałtyckie    Morze Bałtyckie jest oddzielone od Oceanu Atlantyckiego płytkimi cieśninami. Jako morze położone wewnątrz kontynentu, ma słabą wymianę wód z wodami oceanicznymi oraz jest zlewiskiem dla kilku rzek. Temperatura Morza Bałtyckiego zależy od pory roku. Latem woda jest cieplejsza i wynosi około 15ºC.

Abrazja- Polega na ścieraniu podłoża skalnego przez luźny materiał skalny przemieszczany przez prądy rzeczne i morskie, falowanie wód, przypływy i odpływy morskie, lodowce i wiatry, także na wzajemnym ścieraniu materiału skalnego, wskutek czego ulega on rozdrobnieniu i obtoczeniu.

Klif- stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale

Mierzeja – rodzaj kosy cechujący się tym, że całkowicie lub w znacznym stopniu odcina przybrzeżny fragment morza od reszty akwenu morskiego.

Czynniki glebotwórcze  skałę macierzystą; klimat; czas; rzeźbę terenu; organizmy żywe.

29,6% - lasy w pl

Funkcje lasów

regulację obiegu wody w przyrodzie, przeciwdziałanie powodziom, lawinom i osuwiskom, ochronę gleb przed erozją i krajobrazu przed stepowieniem.

ochrona przyrody

parki narodowe,

rezerwaty przyrody,

parki krajobrazowe,

obszary chronionego krajobrazu,

obszary Natura 2000,

pomniki przyrody,

stanowiska dokumentacyjne,

użytki ekologiczne,

parki narodowe:

Babiogórski Park Narodowy.

Białowieski Park Narodowy.

Biebrzański Park Narodowy.

Bieszczadzki Park Narodowy.

Drawieński Park Narodowy.

Gorczański Park Narodowy.

Kampinoski Park Narodowy.

Karkonoski Park Narodowy

Wyjaśnienie: Nie odpowiedziałam na wszystko

ale mam nadzieję, że pomogłam :)