👤

laborant desponuje roztworami azotanu potasu o stężeniu 9% i 4%. ile powinien wziąć jednego, a ile drugiego roztworu, aby po zmieszaniu otrzymać 50g roztworu o stężeniu 6%?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

20g 9% i 30 g 4%

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - ilość gram roztworu 9%

50-x - ilość gram roztworu 4%

9% to jest 0,09,   4% to jest 0,04,   6% to jest 0,06

0,09x + 0,04(50 - x) = 0,06 · 50 / · 100

9x + 4(50 - x) = 6 · 50

9x + 200 - 4x = 300

5x = 300 - 200

5x = 100 /: 5

x = 20

On Studier: Inne Pytanie