👤

Dlugosc przekatnej podstawy szescianu wynosi 5 pierwiastek 2cm.Oblicz pole powierzchni tego szescianu

Odpowiedź :

d - długość przekątnej podstawy sześcianu

podstawa oraz inne ściany są kwadratami, możemy wykorzystać wzór na pole uwzględniający przekątną kwadratu

wzór na pole kwadratu:

P = 1/2 * d^2

wzór na pole sześcianu:

P = 6 * 1/2 * d^2

P = 3 * d^2

u nas

d = 5√2 cm

P = 3 * ( 5√2 )^2

P = 3 * 25 * 2

P = 150 [ cm^2 ]