Odpowiedź :
f₁ = 3,2 m - soczewka skupiająca
f₂ = 1,3 m - soczewka rozpraszająca
Jak obliczyć ogniskową soczewki?
Dane:
r₁ = ∞
r₂ = - 0,2 m
n = 1,5
n₁ = 1,3
n₂ = 1,6
Szukane:
f₁ = ?
f₂ = ?
Rozwiązanie:
Skorzystajmy ze wzoru szlifierzy soczewek:
[tex]\frac{1}{f} = (\frac{n}{n_o} -1)(\frac{1}{r_1} + \frac{1}{r_2}) \\\\f = \frac{1}{(\frac{n}{n_o}-1)(\frac{1}{r_1} + \frac{1}{r_2}) } \\f_1 = \frac{1}{(\frac{1}{r_1} + \frac{1}{r_2})(\frac{n}{n_2}-1) } = \frac{1}{(0 - 5)(-0,0625) } = 3,2m\\f_2 = \frac{1}{(\frac{1}{r_1} + \frac{1}{r_2})(\frac{n}{n_1}-1) } = \frac{1}{(0 - 5)(0,6) } = -1,3 m[/tex]
Pierwsza soczewka ma ogniskową dodatnią, więc jest soczewką skupiającą, a druga ma ogniskową ujemną, więc jest soczewką rozpraszającą.