👤

Rurkę o długości 18 cm włożono do szklanki o średnicy 5cm i wysokości 12 cm. Jaka część rurki wystaje poza szklankę? Odp.5cm

Podstawa trójkąta równoramiennego ma 18cm długości. Wysokość tego trójkąta jest o 3 cm krótsza od ramienia trójkąta. Oblicz pole trójkąta. Odp.108cm2

Pomocy daje naj


Odpowiedź :

Odpowiedź:

⅓ rurki wystaje poza szklanką

18-12=6 (tyle rurki wystaje)

jaka to część rurki?

6cm:18cm=1:3

zamiana dzielenia na kreskę ułamkowa i wychodzi że ⅓ rurki wystaje

P=108²

a=18cm

b-dl. ramienia

b-3= dl. wysokości

b i h-

h²+9²=b²

(b-3)²+81=b²

b²-6b+9+81=b²

-6b+90=0

-6b=-90 : (-6)

b= 15cm

h=b-3=12cm

pole:

P=ah/2=18•12/2=18•6=108cm²

.