👤

Cenę towaru 4000 zł podwyższono o 20%, a po pewnym czasie tę podwyższoną cenę obniżono o 20%. Jaka jest ostateczna cena towaru po podwyżce i obniżce? ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

15%

Szczegółowe wyjaśnienie:

Krok 1. Obliczenie ceny towaru po obniżce.

Jeżeli za x przyjmiemy początkową cenę towaru, to po obniżce o 20% otrzymamy nową cenę równą 80%⋅x=0,8x.

Odpowiedź:

4000+0,2*4000=4000+800=4800zł

4800-0,2*4800=4800-960=3840 zł

Odp: Po obniżce cena wynosiła 3840 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

Mam nadzieje, że pomogłam