👤

Na trasie między Krakowem a Zakopanym rozegrano wyścig samochodowy. Droga została podzielona na trzy odcinki o długościach: 25 km, 10km i 40 km, na których były różne nawierzchnie. Zwycięzca wyścigu przyjechał na metę o godzinie 14:30. Wyścig rozpoczął się o 12:00. Oblicz średnią prędkość z jaką przejechał tę trasę zwycięzca wyścigu. Wynik podaj w m/s.Czytnik immersyjny
(2 pkt)
a.8,33 m/s
b.7 m/s
c.83,3 m/s


Odpowiedź :

Odpowiedź: A

Wyjaśnienie:

Vśr - średnia prędkość

Sc - droga całkowita

tc- czas całkowity

Sc = 25km + 10km + 40km = 75km

tc = 2,5h, bo między 12:00 i 14:30 jest 2 i pół godziny

Vśr = [tex]\frac{Sc}{tc}[/tex]

Vśr = [tex]\frac{75km}{2,5h} = \frac{72*1000m}{2,5 * 3600s} = \frac{72000m}{9000s} = 8,(3)\frac{m}{s} = 8,33333...\frac{m}{s}[/tex]