Transformator podstacji energetycznej zasilany jest napięciem 15 kV, a jego uzwojenie pierwotne ma 8000 zwojów. Oblicz napięcie na uzwojeniu wtórnym które składa się z 128 zwojów

Odpowiedź:
n1 = 8000
n2 = 128
U1 = 15 kV = 15000 V
U2 = ?
n1/n2 = U1/U2
U2 = (n2*U1)/n1
U2 = (128*15000)/8000
U2 = 240 V