👤

Zad.2. Cena Vat przy sprzedaży instrumentów muzycznych wynosi 23%.

a) cena netto pianina wynosi 3500 zł. Ile kosztuje to pianino w sklepie?























b) cena brutto fortepianu wynosi 58560 zł . Jaka jest jego cena netto?





















C) cena brutto pewnego keyboardu wynosi 7564 zł. Oblicz kwotę podatku VAT zawartą w tej cenie.


Odpowiedź :

a) Cena netto to cena bez podatku

My mamy obliczyć cenę z podatkiem

[tex]3500 - 100\% \\ x - 123\% \\ \\ x = \frac{3500 \times 123}{100} = 35 \times 123 = 4305[/tex]

Pianino w sklepie kosztuje 4305 złotych

b) Cena brutto to cena z podatkiem

[tex]58560 - 123\% \\ x - 100\% \\ \\ x = \frac{58560 \times 100}{123} = \frac{19528 \times 100}{41} = \\ = \frac{1952800}{41} = 47629 \frac{11}{41} [/tex]

Cena netto wynosi około 47 629

c)

[tex]7564 - 123\% \\ x- 23\% \\ \\ x = \frac{7564 \times 23}{123} = \frac{173972}{123} = 1414 \frac{50}{123} [/tex]

Kwota podatku wynosi około 1414 złotych