👤

Jeden bok prostokąta jest o 3 cm dłuższy od drugiego. Obwód tego prostokąta wynosi 5 dm.
Oblicz jego pole


Odpowiedź :

Odpowiedź:

x → krótszy bok

x + 3 cm → dłuższy bok

5 dm = 50 cm → obwód

L = 2a + 2b

2 · x + 2 · (x + 3 cm) = 50 cm

2x + 2x + 6 cm = 50 cm

4x = 50 cm - 6 cm

4x = 44 cm / : 4

x = 11 cm ma krótszy bok

11 cm + 3 cm = 14 cm ma dłuższy bok

P = a · b = 11 cm · 14 cm = 154 cm²

Odp. Pole tego prostokąta jest równe 154 cm².