👤

Na ciało poruszające się po okręgu działa siła dośrodkowa o wartości 30 N. Jaka będzie działała siła na to ciało jeśli jego prędkość wzrośnie trzy razy ?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]F_1=270N[/tex]

Wyjaśnienie:

[tex]F=30N[/tex]

[tex]v_1=3v[/tex]

[tex]szukane:F_1[/tex]

[tex]F=\frac{mv^2}{r}[/tex]

[tex]F_1=\frac{mv_1^2}{y}=\frac{m(3v)^2}{r}=\frac{m9v^2}{r}=9*\frac{mv^2}{r}=9F[/tex]

[tex]F_1=9*30N=270N[/tex]

On Studier: Inne Pytanie