Odpowiedź:
a) wzór sumaryczny: SO3
masa całkowita związku: 32u + (16u*3) = 32u + 48u = 80u
mTlenu/mCałkowitej = 48u/80u = 0,6 = 60%
mSiarki/mCałkowitej = 32u/80u = 0,4 = 40%
b) wzór sumaryczny: Al2S3
masa całkowita związku: (27u*2) + (32u*3) = 54u + 96u = 150u
mGlinu/mCałkowitej = 54u/150u = 0,36 = 36%
mSiarki/mCałkowitej = 100% - 36% = 64%