👤

Oblicz, ile gramów NaNO3 i ile gramów wody potrzeba do przygotowania 0,5 dm3

14 -procentowego roztworu tej soli o gęstości 1,02 g/dm3


Odpowiedź :

m NaNO3=?

m H2O =?

mr= m NaNO3+ m H2O

V=0,5dm3

Cp=14%

d=1,02g/dm3

d=m/V -> m=d*V

mr = 1.02g/dm3*0,5dm3=0,51g

Cp=m NaNO3*100%/mr

14%=m NaNO3*100%/0,51g

m NaNO3=0,0714g

m H2O= 0,51g-0,0714g=0,4386g