👤

Proszę o pomoc w zadaniu domowym z matematyki na teraz
1. Wstaw znak, <, =, >.
A) 3/5 ... 0,5
B) 1/4 ... 0,25
C) 1/2 ... 0,7
D) 18/25 ... 0,75
(Proszę o obliczenia zamian na dany ulamek)
.
2. Oblicz:
A) przykład: 2,7 + 1/4 = 27/100 + 1/4 = 108/100 + 10/40 = 118/40 = 2 38/40 = 2 19/20.
B) 3,87 - 5/8
C) 7/9 • 5,4
D) 2 4/5 : 0,25
(Proszę wykonać tak jak w przykładzie (z obliczeniami) ale pamiętać o skracaniu)
.
3. Janek kupił 1 1/5 kg jabłek po 2,50 zł za kilogram i 2 1/2 kg gruszek po 3,90 zł za kilogram. Ile reszty otrzyma Janek, jeśli zaplaci banknotem 20 zł?
.
4.Oblicz:
5/8 • 2,2 - (0,5)² =
.
(Proszę obliczenia na kartce, wtedy lepiej rozumiem :) )


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1

A)3/5=0.6 0,6>0,5

B)=1/4=0,25 0.25=0,25

C)1/2=0,5 0,5<0,7

D)<18/25=0,72(bo 25*4 to 100 a 18*4 to 72 czyli wychodzi 72 setnych) 0.72<0,75

2

Nie potrafię

3

Jabłka 1 1/5 = 1,2 = 1 kg i 200g     2,50(bo 1 kg) + 0,50(bo 200g)=3zł

Gruszki 2 1/2= 2,5= 2kg i 500g     [3,90*2]  (bo 2 kg po 3,90 za 1kg) + [3,90/2]  (bo 500g to połowa z 1kg a 3,90 jest ceną za 1kg) =9,75zł

3zł (jabłka) + 9,75zł(gruszki) = 12,75zł(cały zakup)

20zł(kwota dana) - 12,75zł(kwota do zapłaty) = 7.25zł(kwota reszty)

4.

5/8 • 2,2 - (0,5)² =5/8*22/10- 0,25(bo 0,5²=0.25) = 1375/1000- 0,25 = (ponieważ zamieniłem na dziesiętny ułamek-->)  1,375-0,25=1,125