👤

W wiadrze o wysokości 50 cm znajduje się woda o gęstości 1000 kg/m3. Oblicz ciśnienie hydrostatyczne wywierane przez wodę na dno wiadra.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wypisujemy nasze dane i zamieniamy na odpowiednie jednostki:

[tex]d=1000kg/m^3[/tex]

[tex]h=50cm=0,5m[/tex]

[tex]g=10m/s^2[/tex] - przyspieszenie ziemskie

Wzór na ciśnienie:

[tex]p=dgh[/tex]

Podstawiamy nasze dane do wzoru:

[tex]p=1000 * 10 * 0,5 = 5000Pa[/tex]

W razie pytań pisz kom ;)

Mam nadzieję, że jest dobrze i pomogłem :D

Pozdrowionka i powodzonka :)