👤

klasa 7 chemia

daje naj​


Klasa 7 Chemia Daje Naj class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. H2O

stosunek masowy

mH= 2×1u=2u

mO=16u

mH : mO 2 : 16 /:2

mH : mO 1 : 8

skład % H2O

mH= 2u

mO= 16u

mH2O= 2u+ 16u= 18u

skład % wodoru

18u ------ 100%

2u ------ x% H

x% H= 2u× 100%/: 18u

x% H= 11,11%

skład % tlenu

x% O= 100% - 11,11%

x% O= 88,89%

2. CO2

stosunek masowy

mC= 12u

mO= 2×16u=32u

mC : mO 12 : 32 /: 4

mC : mO 3 : 8

skład % CO2

mC= 12u

mO= 32u

mCO2= 12u+ 32u= 44u

skład % węgla

44u ------- 100%

12u -------- x% C

x% C= 12u+ 100%/: 44u

x% C= 27,27%

skład % tlenu

x% O= 100% - 27,27%

x% O= 72,73%

3. MgO

stosunek masowy

mMg= 24u

mO= 16u

mMg : mO 24 : 16 /: 8

mMg : mO 3 : 2

skład % MgO

mMg= 24u

mO= 16u

mMgO= 24u+ 16u= 40u

skład % magnezu

40u --------- 100%

24u --------- x% Mg

x% Mg= 24u× 100%/ 40u

x% Mg= 60%

skład % tlenu

x% O= 100% - 60%

x% O= 40%

Wyjaśnienie:

H2O

Korzystając z układu okresowego pierwiastków chemicznych wiemy, że:

H = 1 u

O = 16 u

(są to jedynie masy atomowe, które stanowią pomoc w obliczeniach)

stosunek masowy pierwiastków w związku chemicznym

musimy pamiętać że na cząsteczkę H2O składają się dwa atomy wodoru i jeden tlenu, więc:

mH = 1u · 2 = 2u

mO = 16 u · 1 = 16u

mH : mO = 2 : 16 = 1 : 8

skład procentowy pierwiastków w związku chemicznym

Zanim obliczymy skład procentowy musimy znać masę cząsteczkową H2O

mH2O= 2u + 16u = 18u

Skład procentowy jednej z wartości możemy obliczyć z proporcji

%H

18u ---------- 100%

2u  ----------  x%

x = (2u · 100%):18u ≈ 11,1%

%O

100% - 11,1% = 88,9%

W ten sam sposób obliczamy resztę

CO2

masy atomowe:

C = 12u

O = 16u

stosunek masowy pierwiastków w związku chemicznym

mC = 1 · 12u = 12u

mO = 2 · 16u = 32u

mC : mO = 12 : 32 = 3 : 4

skład procentowy pierwiastków w związku chemicznym

mCO2 = 12u + 32u = 44u

%C

44u ---------- 100%

12u  ---------- x%

x = (12·100): 44 = 27,27% (wydaje mi się, że tę wartość należy                                                      

                                           wpisać w mC = ......)

%O

100% - 27,27% = 72,73% (to wpisujemy w mO = ......)

MgO

masy atomowe:

M = 24u

O = 16u

stosunek masowy pierwiastków w związku chemicznym

mMg = 1 · 24u = 24u

mO = 1 · 16u = 16u

mMg : mO = 24 : 16= 3 : 2

skład procentowy pierwiastków w związku chemicznym

mMgO = 24u + 16u = 40u

%Mg

40u ---------- 100%

24u  ---------- x%

x = (24 · 100): 40 = 60%

%O

100% - 60% = 40%

Mam nadzieję, że wszystko jest jasne ;)

On Studier: Inne Pytanie