Odpowiedź :
dane: szukane:
m Hg = 4,1 g m HgO = ?
V o = 224 cm³=0,224dm³
d o = 1,43 g/dm³
obliczamy masę wydzielonego tlenu w reakcji
1dm³ -------------------- 1,43g
0,224dm³----------------Xg
Xg=0,224*1,43 / 1
Xg ≈ 0,32g
Z prawa zachowania masy wiemy ze suma substratów(tlenek rtęci II ) rowna jest sumie produktów(rtec i tlen)
x= 4,1g + 0,32g
x= 4,42g
Odp:
Aby otrzymac 4,1g Hg i 224cm³ tlenu należy poddać prażeniu 4,42g HgO