👤

Marek położył małą monetę na krawędzi tarczy gramofonu wykonującego 33 obroty na minutę. Oblicz minimalną wartość współczynnika tarcia między tarczą i monetą, przy której moneta nie zsunie się z tarczy. Talerz gramofonu ma promień 15 cm.

Bardzo proszę o pomoc


Odpowiedź :

Odpowiedź:

n=33

t=1min=60s

r=15cm=0,15m

f=n/t

f=33/60s

f=0,55Hz

v=2πfr

v=2*3,14*0,55Hz*0,15m

v=0,52m/s

F=mv²/r

T=μ*m*g

μ*m*g=mv²/r

μ=v²/r*g

μ=(0,52m/s)²/0,15*10m/s²

μ=0,18