👤

Oblicz wartość siły wyporu działającą na kostkę o objętości 300cm3 całkowicie zanurzoną w wodzie o gęstości 1000kg/m3
Oblicz ciśnienie jakie wywiera ciecz na dno jeżeli wysokość cieczy wynosi 1/10m.Gęstość tej cieczy wynosi 1260km/m3

siła parcia działająca na dno naczynia o polu powierzchni 75cm2 wynosi 4,75N jakie ciśnienie wywierane jest na dno naczynia


Odpowiedź :

1.

[tex]Dane:\\V = 300 \ cm^{3} = 0,0003 \ m^{3}\\d = 1000\frac{kg}{m^{3}}\\g = 10\frac{m}{s^{2}} = 10\frac{N}{kg}\\Szukane:\\F_{w} = ?\\\\F_{w} = d\cdot g\cdot V\\\\F_{w} = 1000\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{N}{kg}\cdot0,0003 \ m^{3}\\\\\boxed{F_{w} = 3 \ N}[/tex]

2.

[tex]Dane:\\h = \frac{1}{10} \ m = 0,1 \ m\\d = 1260\frac{kg}{m^{3}}\\g = 10\frac{N}{kg}\\Szukane:\\p = ?\\\\p = d\cdot g\cdot h\\\\p = 1260\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{N}{kg}\cdot0,1 \ m = 1 \ 260 \ \frac{N}{m^{2}}\\\\\boxed{p = 1 \ 260 \ Pa = 1,26 \ kPa}[/tex]

3.

[tex]Dane:\\F = 4,75 \ N\\S = 75 \ cm^{2} = 0,0075 \ m^{2}\\Szukane:\\p = ?\\\\p = \frac{F}{S}\\\\p = \frac{4,75 \ N}{0,0075 \ m^{2}}\\\\\boxed{p = 633,(3) \ Pa \approx633,3 \ Pa}[/tex]