👤

oblicz stężenie molowe 30 % roztworu HCI o gęstości d =1,1 g / dm3

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Dane:                                                          Szukane:

d = 1,1g/cm³=1100g/dm³                                Cm=?

Cp = 30%

M HCl = 36,5g/mol

  • Korzystam ze wzoru na przeliczanie stężeń:

Cm = Cp*d/M*100%

Cm = 30%*1100/36,5*100%

Cm = 9,04mol/dm³