👤

Dwa źródła fal spójnych znajdują się w odległości 8cm od siebie. Z odległości l=3m obserwujemy interferencję fal pochodzących z tych źródeł. Oblicz jakiej długości fali musi być dźwięk by pierwsze wzmocnienie (punkt p na rysunku) nastąpiło pod kątem 30° (kąt 0 jak na rysunku). PROSZE O POMOC

Dwa Źródła Fal Spójnych Znajdują Się W Odległości 8cm Od Siebie Z Odległości L3m Obserwujemy Interferencję Fal Pochodzących Z Tych Źródeł Oblicz Jakiej Długości class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

d=8cm=0,08m

α=30°

l=3m

hp=l*sin30°

hp=1,5m

r1=√l²+(hp-d/2)²

r1=√3²+1,46²

r1=3,33

r2=√l²+(hp+d/2)²

r2=3,37

Δr=0,04

Δr=m*λ gdzie m∈C

λ=0,04m

można też tak:

Δr=r2-r1=m*λ gdzie m∈C

Δr=dsinα

dsinα=m*λ

λ=dsinα/m

λ=0,08*sin30°/m

λ=0,04m