Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
m soli=2,5g pH =?
V = 1,5dm³
pKa = 4,55
Ka = 10⁻⁴'⁵⁵ = 0,000028 = 2,8*10⁻⁵
pKw = 13,8
Kw = 10⁻¹³'⁸ = 1,58*10⁻¹⁴
M soli=98,1g/mol
- Obliczam ilość moli soli:
1 mol................98,1g
x moli................2,5g
x = 0,025 mola
- Obliczam stężenie molowe roztworu:
Cm = n/V
Cm = 0,025/1,5
Cm= 0,017mol/dm³
- Obliczam pH:
Korzystam ze wzoru na pH roztworu soli słabego kwasu i mocnej zasady:
pH = pKw + log(√Cs*Kw/Ka)
pH = 13,8 + log(√0,017*1,58*10⁻¹⁴/2,8*10⁻⁵)
pH = 13,8 + log(√9,59*10⁻¹²)
pH = 13,8 + log(3,1*10⁻⁶)
pH = 13,8 - 5,5
pH 8,3