👤

Dane są dwa roztwory pewnych substancji. W roztworze 1 stężenie molowe jonów H+(aq) wynosi 10-8 mol/dm3, a w roztworze 2 stężenie molowe jonów H+(aq) = 10-6 mol/dm3. Ustal, który roztwór ma wyższą wartość pH.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

I roztwór:

[H⁺]= 10⁻⁸mol/dm³  to pH = 8

II  roztwór:

[H⁺] = 10⁻⁶mol/dm³   to pH = 6

Odp. Wyższą wartość pH ma roztwór I (odczyn zasadowy)