👤

Zadanie - Do akwarium o podstawie 1,5m na 60 cm wlano 45 litrów wody, co stanowi 3/4 jego objętości. Jaką wysokość ma to akwarium?

Odpowiedź :

45 l = 45 dm³

3/4x = 45 dm³

x = 60 dm³

V = 60 dm³

a = 1,5 m = 150 cm = 15 dm

b = 60 cm = 6 dm

Pp = 15 dm * 6 dm =  90 dm²

V = Pp * H

60 dm³ = 90 dm² * H

H = 60/90 dm = 2/3 dm

Odp: Akrarium ma wysokość 2/3 dm.