👤

W pewnej fabryce wyprodukowano 800 sztuk szklanek w ciągu 60 dni, realizując 25% zamówienia. O ile
procent należy zwiększyć dzienną produkcję, aby w ciągu następnych 144 dni zakończyć realizację zam


Odpowiedź :

Odpowiedź:

W ciągu 60 dni wyprodukowano 800 szklanek i stanowi to 25% całego zlecenia. Obliczmy na ile szklanek jest całe zlecenie, układamy proporcje

[tex]800 - 25\%\\x - 100\%\\\\x = \frac{800 \cdot 100}{25} = \frac{80000}{25} = 3200[/tex]

Całe zlecenie jest na 3200 szklanek. Zrobione już jest 800 szklanek, czyli do końca zlecenia zostało nam jeszcze [tex]3200 - 800 = 2400[/tex] szklanek.

Na chwilę obecną dziennie produkowane jest

[tex]\frac{800}{60} = \frac{40}{3}[/tex]  szklanek.

Całe zlecenie ma zostać ukończone w ciągu 144 dni, a więc dziennie powinno być produkowane

[tex]\frac{2400}{144} = \frac{50}{3}[/tex] szklanek.

Czyli dziennie należy produkować o [tex]\frac{10}{3}[/tex] szklanek więcej.

My mamy obliczyć o ile % należy więcej tych szklanek produkować. Czyli musimy obliczyć jakim procentem liczby [tex]\frac{40}{3}[/tex] jest liczba [tex]\frac{10}{3}[/tex] Układamy proporcje

[tex]\frac{40}{3} - 100\%\\\frac{10}{3} - x\%\\\\x = \frac{10 \cdot 100}{40} = \frac{1000}{40} = 25[/tex]

Więc mamy [tex]x = 25%[/tex]. Czyli dzienną produkcję należy zwiększyć o [tex]\frac{10}{3}[/tex] szklanek czyli o 25%

Szczegółowe wyjaśnienie: