👤

Z powieszeni ziemii pionowo w górę wyrzucono ciało o masie 2kg nadając mu szybkość początkową 60m/s.
Oblicz:
a) energię w chwili wyrzutu
b) Maksymalną wysokość na jaką wzniesie się ciało
c) szybkość ciała 100m nad ziemią


Odpowiedź :

Odpowiedź:

m=2kg

v=60m/s

a)

Ek=mv²/2

Ek=2kg*(60m/s)²/2

Ek=3600J

b)

Ek=Ep

Ep=mgh

h=Ep/mg

h=3600J/2kg*10N/kg

h=180m

c)

Ep(100)=2kg*100m*10N/kg

Ep(100)=2000J

Ek(100)=Ek-Ep(100)

Ek(100)=3600J-2000J=1600J

v=√2*Ek(100)/m

v=√2*1600J/2kg

v=40m/s

Wyjaśnienie: