👤

Platynowy termometr oporowy ma w temperaturze 700°C opór 86 omów. Oblicz opór termometru w temperaturze 0°C wiedząc że współczynnik temperaturowy oporu dla platyny jest równy 3,4*10^-3 1/k​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

t1=0°

t2=700°

R2=86Ω

α=3,4*10⁻³ 1/K

R2=R1(1+α*ΔT)

R1=R2/(1+α*ΔT)

R1=86/(1+700*3,4*10⁻³ 1/K)

R1=25,44Ω