Odpowiedź :
Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
a) Gdyby sprinter mógł biec stale z prędkością 10m/s to pokonywałby:
-w ciągu 1 minuty 600 metrów ⇒10*60=600 m
-w ciągu 1 godziny 36000 metrów ⇒10*3600=36 000 m=36 km
-w ciągu 1 godziny 36 kilometrów
zatem: 10m/s= 600 m/min =36 000 m/h =36 km/h
b) Sokół może osiągnąć prędkość 120km/h. Gdyby mógł lecieć stale z taką prędkością, to pokonywałby:
-w ciągu 1 godziny 120 000 metrów ⇒120*1000=120 000 m
-w ciągu 1 minuty 2000 metrów ⇒120 000:60=2 000 m
-w ciągu 1 sekundy metra ⇒120 000 : 3600 =33,(3) m
zatem: 120km/h=120 000 m/h= 2 000 m/min=33,(3) m/s