Odpowiedź:
Komoda ma dwie szafki po bokach i trzy szuflady w środku, niższe od szafek.
Wysokość wszystkich szuflad = 0,76m-0,16m=0,6m
Wysokość jednej szuflady = 0,6m : 3 = 0,2 m
Teraz obliczymy pojemność jednej szuflady:
Wiemy z zadania, że każda szuflada ma 80 cm długości, czyli 0,8m
a z rysunku wiemy także, że ma 0,5m szerokości
Pojemność jednej szuflady = 0,8m (długość) * 0,2m (wysokość) * 0,5m (szerokość), czyli
0,8m · 0,2m · 0,5m = 0,08m³ ----> drugie twierdzenie w tabelce jest P(rawdziwe)
pojemność trzech szuflad = 3 · 0,08m³ = 0,24m³
teraz obliczymy pojemność szafek w komodzie
całość ma 1,6m długości, a szuflady mają 0,8m długości, to szafki razem będą miały:
1,6m - 0,8m = 0,8m (obie szafki)
ich wysokość to 0,76m
a szerokość to 0,5m
to pojemność obu szafek:
0,8m · 0,76m · 0,5m = 0,304m³
teraz dodajemy pojemność szuflad i pojemność szafek
0,24m³ + 0,304m³ = 0,544m³
czyli twierdzenie pierwsze z tabelki również jest prawdziwe, bo pojemność komody wynosi 0,544m³, czyli więcej niż 0,5m³
Szczegółowe wyjaśnienie:
podkreśliłam obliczenia przydatne
drukiem tłustym obliczenia do tabelki w celu stwierdzenia prawdziwości zdań