👤


W otwartym naczyniu ogrzewano wodorotlenek miedzi(II).

Wykonaj odpowiednie obliczenia i ustal skład masowy, wyrażony w procentach
masowych, mieszaniny substancji stałych w próbce po przerwaniu ogrzewania.



W Otwartym Naczyniu Ogrzewano Wodorotlenek MiedziII Wykonaj Odpowiednie Obliczenia I Ustal Skład Masowy Wyrażony W Procentach Masowych Mieszaniny Substancji St class=

Odpowiedź :

M Cu(OH)2= 98 g/mol

M CuO= 80g/mol

m CuO + Cu(OH)2 po reakcji= 18g

m H2O ktora powstała = 3g

Cu(OH)2--> CuO + H2O

98g ----------------- 18 g

xg ---------------------- 3g

x= 16,33g - tyle Cu(OH)2 przereagowało

Cu(OH)2--> CuO + H2O

98g ----------- 80g

16,33g --------- yg

y= 13,33g - tyle CuO powstało, stąd wyliczamy ile gram Cu(OH)2 zostalo w naczyniu: 18-13,33= 4,67 g

% Cu(OH)2 = 4,67÷18 × 100% = 25,94

% CuO = 74,06%