👤

1. napisz równanie reakcji zabojętniania:
a) kwasu forforowego (V) zasadą sodową
b) kwasu solnego wodorotlenkiem baru

2. kwas siarkowy (VI) przereagował z zasadą potasową. Oblicz, ile gramów zasady należy użyć do reakcji, aby otrzymać 205 g soli​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

zadanie 1

a) H3PO4+ 3NaOH---> Na3PO4+ 3H2O

b) 2HCl+ Ba(OH)2---> BaCl2+ 2H2O

zadanie 2

reakcja

H2SO4+ 2KOH---> K2SO4+ 2H2O

MKOH= 2× 39g/mol+ 2×16g/mol+ 2×1g/mol= 78g/mol+ 32g/mol+ 2g/mol= 112g/mol

MK2SO4= 2× 39g/mol+ 32g/mol+ 4×16g/mol= 78g/mol+ 32g/mol+ 64g/mol= 174g/mol

112g KOH ---------- 174g K2SO4

xg KOH -------------- 205g K2SO4

xg KOH= 112g× 205g/: 174g

xg KOH= 131,95g

odpowiedź Aby otrzymać 205g soli należy użyć 131,95g KOH

Wyjaśnienie:

Witaj :)

Zadanie 1

  • kwas fosforowy(V) + zasada sodowa → fosforan(V) sodu + woda

[tex]H_3PO_4+3NaOH\rightarrow Na_3PO_4+3H_2O[/tex]

  • kwas solny + wodorotlenek baru → chlorek baru + woda

[tex]2HCl+Ba(OH)_2\rightarrow BaCl_2+2H_2O[/tex]

Zadanie 2

Zapiszmy równanie reakcji:

[tex]H_2SO_4+2KOH\rightarrow K_2SO_4+2H_2O[/tex]

Musimy obliczyć, ile gramów zasady musimy użyć, w celu otrzymania 205g soli. Potrzebujemy masę molową zasady potasowej, oraz soli - siarczanu(VI) potasu:

[tex]M_{KOH}=56g/mol\\M_{K_2SO_4}=174g/mol[/tex]

Z równania reakcji widzimy, że z 2 moli zasady powstaje 1 mol soli więc:

[tex]2\cdot 56g\ KOH\ ---\ 174g Na_2SO_4\\x_g\ KOH\ ---\ 205g\ Na_2SO_4\\\\\large \boxed{x_g=\frac{205g\cdot 2\cdot 56g}{174g}= 131,95g}[/tex]

ODP.: Należy użyć 131,95g zasady potasowej.

On Studier: Inne Pytanie